بایرون کرمان گردشگری دهستان گوغر بافت

بایرون: کرمان گردشگری دهستان گوغر بافت گردشگری بهار کرمان

گت بلاگز اخبار بین الملل طرح محرمانه پرز جهت راه‌حل دو کشوری و در میان گذاشتن آن با سعودی‌ها

دوست مدیر سابق رژیم صهیونیستی که سپتامبر گذشته مُرد، می‌گوید، شیمون پرز در سال‌های نهایی عمرش هم دلواپس آینده این رژیم بود و هم خوش‌بین‌. 

طرح محرمانه پرز جهت راه‌حل دو کشوری و در میان گذاشتن آن با سعودی‌ها

طرح محرمانه پرز جهت راه حل دو کشوری و در میان گذاشتن آن با سعودی ها

عبارات مهم : فلسطین

دوست مدیر سابق رژیم صهیونیستی که سپتامبر گذشته مُرد، می گوید، شیمون پرز در سال های نهایی عمرش هم دلواپس آینده این رژیم بود و هم خوش بین .

به گزارش ایسنا، به نقل از المانیتور، شیمون پرز، مدیر سابق رژیم صهیونیستی جهت این رژیم دلواپس بود. نگرانی او خصوصا از جانب دولت فعلی نتانیاهو و سیاست آن جهت توسعه شهرک ها و نیز تهاجم جناح راست به نهادهای رژیم صهیونیستی بود. او حس می کرد که این عوامل موجب انزوای بین المللی و بی سابقه جهت اسرائیل شده است هست. او اعتمادش را به نیات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی راجع به راه حل دو کشوری از دست داده بود.

طرح محرمانه پرز جهت راه‌حل دو کشوری و در میان گذاشتن آن با سعودی‌ها

او همچنین خوش بین بود آیا که به قوت و توانایی نسل آتی اسرائیلی ها جهت بازگرداندن آن به مسیر صلح و دموکراسی بر پایه اعلامیه استقلال ۱۹۴۸ اعتقاد داشت. او اعتقاد داشت رژیم صهیونیستی به حدی قدرتمند است که بتواند سازش های مورد نیاز را جهت دستیابی به صلح با کشورهای عربی و رسیدن به توافق بر سر راه حل دو کشوری با فلسطینیان داشته باشد.

به گمان شیمون پرز، اسرائیل به هر آنچه می خواست دست یافته بود الا صلح که مدیر سابق رژیم صهیونیستی تاکید داشت جهت حفظ و ساخت دستاوردهای اسرائیل مهم بود. به اعتقاد او، کلید دستیابی به صلح تقسیم اراضی مدیترانه و رود اردن بین دو کشور فلسطین و اسرائیل بود.

دوست مدیر سابق رژیم صهیونیستی که سپتامبر گذشته مُرد، می‌گوید، شیمون پرز در سال‌های نهایی عمرش هم دلواپس آینده این رژیم بود و هم خوش‌بین‌. 

پس از شکست طرح صلح جان کری وزیر امور خارجه وقت آمریکا در سال ۲۰۱۴، شیمون پرز کار روی فرمول خودش جهت راه حل دو کشوری را شروع کرد. او در دو سال نهایی عمرش گفت وگوهای شخصی خودش با باراک اوباما، مدیر جمهوری سابق آمریکا و محمود عباس، مدیر تشکیلات خودگردان فلسطین را با یوری سویر در میان گذاشت. سویر که از دوستان شیمون پرز بود، زندگی حرفه ای خودش را صرف کار روی استراتژی های صلح سازی در اسرائیل کرد. او همچنین بعضی از این نظر ها را با نتانیاهو که طبیعتا میل به کمتری به این امور داشت، در میان گذاشت.

حتی پیش از عملیات جان کری، پرز در سال ۲۰۱۳ با آل سعود راجع به راه حل دو کشوری مذاکره داشت. در چارچوب این گفت وگو، پرز ابتکار عمل صلح اعراب در سال ۲۰۰۲ را به عنوان مبنا جهت مذاکرات آتی پذیرفته بود. با این وجود، پرز خواستار یک ابتکار عمل اسرائیلی بود. او اعتقاد بود که رژیم صهیونیستی باید به عنوان طرف نیرومند تر ابتکار عمل را داشته باشد. شیمون پرز همچنین عقیده داشت که اسرائیل اراده آن را دارد که طرف عربی را راجع به شروط خودش همراه کند؛ به رغم اعتراضات خشونت آمیز در دو طرف. این ابتکار پرز بر پایه چندین اصل بود.

بر پایه اصل اول، چارچوب مذاکرات طبق فرمول ۱+۵ مشمول بر پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان می شد. طبق اصل دوم، کشور فلسطین آتی به اندازه دقیق قلمروی کرانه باختری و نوار غزه تشکیل می شد و تبادل اراضی صورت می گرفت و شهرک های داخل کرانه باختری به بیت المقدس ملحق می شد. این مشمول بر ۸۰ درصد شهرک نشین ها می شد و سایر شهرک نشین ها هم به این بلوک ها انتقال یافته می شدند.

طرح محرمانه پرز جهت راه‌حل دو کشوری و در میان گذاشتن آن با سعودی‌ها

اصل دیگر راجع به مساله پایتخت بود. او پایتخت کشور آتی فلسطین را در قدس شرقی در نظر گرفته بود و حاکمیت فلسطین روی اماکن مسلمانان در این منطقه کنترل داشت. اسرائیل هم حاکمیت خودش را در قسمت یهودی منطقه قدیمی قدس و دیوار ندبه حفظ می کرد. طبق این طرح، نوار غزه بعد از خلع سلاح حماس بخشی از کشور فلسطین می شد. پرز همچنین مخالف حق بازگشت فلسطینیان به اراضی اشغالی بود.

واژه های کلیدی: فلسطین | اسرائیل | اسرائیل | نتانیاهو | رژیم صهیونیستی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs